czwartek, 31 marca 2011

Zbiorniki

Im Większe, Tym Lepsze
    Oznacza to, że warto kupić największe akwarium na jakie Cię stać, spełniające wymagania ryb i roślin, które zamierzasz w nim trzymać, wynika to z kilku przesłanek, a wszystkie, pośrednio lub bezpośrednio, łączą  się z jakością wody.
     W przeciwieństwie do obiegowego poglądu trudniej jest utrzymać w dobrym stanie małą ilość wody niż dużą. Problem z wodą o małej objętości polega na tym, że z natury gorzej znosi wahania parametrów fizycznych. I dlatego nie tylko reaguje ona szybciej na podgrzanie lub schładzanie, ale też jej jakość pogarsza się znacznie gwałtowniej niż jakość wody w dużym zbiorniku. Powodem może być śmierć jakiejś ryby, niedostrzerżona w porę bądź podanie  jednorazowo zbyt dużej ilośc pokarmu, który niezjedzony ulega rozkładowi. Nawet minimalne przedawkowanie leków, wprowadzenie  zbyt dużej ilości ryb, zbyt częste zmiany wody...  itd.
     Duże zbiorniki mają większe właściwości buforujące i w związku z tym pozwalają akwarystom na większy zakres błędu, a to szczególnie ważne w początkowym etapie przgody z akwarystyką.
Minimalna zalecana wielkość dla pierwszego akwarium to 60 x 30 x 30 cm.