środa, 6 kwietnia 2011

Oświetlenie

Oświetlenie w akwarium spełnia dwa główne zadania: po pierwsze umożliwia nam głębsze poznanie mieszkańców zbiornika, a po drugie jest niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Jeśli zamierzasz tylko podziwiać barwy ryb i planujesz wymieniać rośliny z powodu słabego wzrostu i obumierania, wówczas wybierz oświetlenie które najlepiej uwydatnia barwy. Ale chcąc hodować rośliny, należy wziąć inne parametry pod uwagę, z których najważniejszym jest dobranie intensywności i jakości emitowanego światła.
            Obecnie nie używa się już zwykłych żarówek wolframowych, a ich miejsce zajęły świetlówki najróżniejszych typów, dzięki czemu akwaryści mogą wykorzystać szeroka gamę tzw. kolorów białych, różniących się poziomem ultrafioletu oraz światła niebieskiego. Zwykle lampy te pasują do pokryw (nieraz z wbudowanym odbłyśnikiem), szczelnie przylegających do zbiornika, dzięki czemu strata rozproszonego na boki światła jest minimalna. Świetlówki mogą być także dopasowane do pokryw wiszących, z których najlepsze wyposażone są w ruchome odbłyśniki umożliwiające kierowanie wiązki światła w dowolna stronę. Wśród hodowców preferujących akwaria odkryte i szczególnie zainteresowanych roślinami wodnymi  popularne stały się lampy zawieszone ponad zbiornikiem. Takie lampy emitują światło wysokiej jakości.
            Niezależnie od upodobań zawsze należy uważnie przeczytać opis systemu oświetlenia podany przez producenta i zasięgnąć porady przez podjęciem ostatecznej decyzji.



SUGEROWANE MINIMALNNE OŚWIETLENIE FLUORESCENCYJNE:
                Długość akwarium        Liczba światełek i moc
                       centymetry                         waty
                             60                           1 x 15
                             90                           2 x 20  
                            120                          2 x 30